Domů / Rady a tipy / Život a chov čmeláků / Druhy čmeláků u nás

Druhy čmeláků u nás

Na světe se nachází více jak 250 druhů tohoto hmyzu (nejvíce na Novém Zélandu), z čehož u nás najdete přibližně 30 druhů. Četnost a pestrost druhů čmeláků v našem okolí ovlivňuje mnoho faktorů (průběh zimy a jara, nedostatek vláhy či naopak záplavy,…). Většina čmeláků vytváří hnízda o desítkách až stovkách jedinců. Nebudeme v popisu rozepisovat detaily těla ani zbarvení, protože by to vystačilo na samostatnou stránku - v případě vašeho zájmu doporučujeme nahlédnout do atlasu blanokřídlých.

 

V České republice potkáte nejčastěji tyto druhy:

Čmelák zemní

Nejhojnější druh u nás, který je schopen obývat nejrůznější prostředí. Patří mezi větší druhy. Hnízdí v zemi, v norách a dutinách. Královny hledají možnost hnízdění od počátku března do poloviny dubna. Hnízdo je početnější. Tento druh se používá pro opylování zemědělských plodin ve sklenících (rajčata, papriky,…).

Čmelák hájový

Podobný jako Čmelák zemní, větší druh. Také obývá různá stanoviště s preferencí lesů, ale není tak četný. Královny vyletují od poloviny března. Hnízdí v zemi.

Čmelák skalní

Větší typ čmeláka žijícího na různých místech kromě lesů s preferecní slunných míst. Královna hnízdí začátkem dubna až koncem května. Hnízdí v zemí i nad zemí v puklinách skal, hromadách kamení či domech. Vytváří menší hnízda.

Čmelák luční

Menší druh tvořící menší hnízda. Vyskytuje se zejména ve vlhkých lesích, na mýtinách, pasekách či pastvinách. Je možné ho spatřit i ve vyšších nadmořských výškách. Královna hnízdí od počátku března do poloviny dubna. Pohlavní jedinci se líhnou už na přelomu května a června a hnízdo končí svůj vývoj velmi brzy. Hnízdí i v zemi, ale preferuje spíše nadzemní hnízda v drnech trávy či starém listí.

Čmelák rokytový

Středně velký čmelák s oblibou lesů, pasek a vlhkého okolí kolem řek či potoků. Poslední dobou spíše vzácný druh. Hnízdí během dubna. Mladé královny jsou schopny založit i druhé hnízdo během roku!

Čmelák zahradní

Větší druh podobný Čmeláku zemnímu. Je to lesostepní druh, vyskytující se spíše v nižších nadmořských výškách (s oblibou například na jižní Moravě), vyhýbá se otevřeným plochám. Královny hledají hnízdiště od poloviny dubna do poloviny května. Při rychlém vývoji jsou schopny založit během července ještě jedno hnízdo. Hnízdí v zemi i nad zemí a dělá menší hnízda.

Čmelák rolní

Menší druh vyskytující se hojně po celé České republice. Královny vyletují od konce března do poloviny dubna. V dobrých podmínkách žije hnízdo až do října. Vytváří na zemi menší hnízdo v mechu či trávě.

Čmelák lesní

Menší druh, který má sice jméno lesní, ale preferuje otevřené slunné biotopy (trsy trav) a lesům se vyhýbá:-). Spíše vzácný. Královny hledají hnízdo od poloviny dubna do poloviny června. Má rád nižší polohy a vytváří drobnější hnízda.

Jen pro zajímavost - nejstarší nálezy čmeláků sahají až do oligocénu, což bylo před 38 miliony let.