Domů / Rady a tipy / Život a chov čmeláků / Chov čmeláků ve čmelínu

Chov čmeláků ve čmelínu

Obsah: 

 

Výhody chovu čmeláků

Hlavní výhodou chovu čmeláků jako opylovačů je jejich větší odolnost proti nepříznivému počasí (jsou schopni opylovat i v dešti či v chladnějším počasí) a mnohem větší aktivita při opylování rostlin, než například u včely medonosné.

Zde vyjmenováváme další základní výhody chovu:

  • čmelák dokáže opylovat i květy, se kterými si včela neporadí (rajče a jiné rostliny s dlouhou květní trubkou)
  • čmeláci létají už od +2°C a opylují od +8°C (včela opyluje až při +15°C), zajímavostí je Čmelák alpský, který je schopen sbírat potravu už při -1°C
  • pokud jsou včely pilné, tak čmeláci jsou ještě pilnější, sbírají pyl až 18h denně, to je přibližně 1000 květů denně (čmelák navštíví 5x více květů než včela medonosná)
  • snadno opylují i ve výše položených oblastech (běžně až 2700m.n.m., jsou ale známé i případy, kdy čmelák zavítal až do 5000m.n.m.)
  • čmelák opyluje více než 70% našich rostlin a některé jsou na něm dokonce závislé
  • má sice žihadlo i kusadla, ale pokud není ohrožen či je mimo hnízdo, tak čmelák není agresivní
  • chov čmeláků je snažší než chov včel medonosných
  • mají velmi zajímavé životní procesy, které lze snadno v našem Profi čmelíně díky pozorovacímu okénku sledovat (děti i další zvědavce jistě hnízdo nadchne!)
  • spolu s květinami jsou díky své barevnosti a vzhledu okrasou a nedílnou součástí každé přírodní zahrady, parku či sadu

 

V České republice se chovají čmeláci zejména pro opylování rajčat a paprik ve sklenících.  A dále pak k opylování ovocných sadů, polí s rybízem či angreštem a při šlechtění zemědělských rostlin.

 

Vybíráme čmelín

Pokud máme na zahradě či okolí dostatek lákavých rostlin pro opylovače i plné pítko (podmiska s vodou), je dobré poblíž instalovat i kvalitní čmelín. Naše čmelíny vycházejí z našich vlastních dlouholetých zkušeností s chovem i z podnětů od našich zákazníků/chovatelů z České republiky i zahraničí.

Nabízíme dva typy čmelínů:

  • Originální čmelín - je jednodušší konstrukce a je zaměřen na chovatele, kteří chtějí jen čmelín pasivně vyvěsit (pro čmeláky v lákavém prostředí) a dále je nerušit a nechat vše ostatní na přírodě.
  • Profi čmelín - nabízí větší a kvalitnější konstrukci schopnou odchovat ještě větší hnízdo a zvýšit tak výskyt čmeláků ve vašem okolí. Dále možnost regulace větrání během léta, velmi kvalitní střechu prodlužující celkovou životnost, nerezové nohy, jemnou ovčí vlnu jako izolant hnízda, praktické pozorovací okénko a další zajímavé  a praktické vychytávky. Samozřejmostí je řadu vylepšujících doplňků, náhradních dílů a možnost personifikace či úprav na přání. Všechny naše výrobky jsou samozřejmě ekologicky nezávadné a 100% recyklovatelné. U každého našeho výrobku je také přibalen kvalitní návod.

 

Jsme přímo čeští výrobci, takže u všech našich výrobků nabízíme 100% servis, poradenství i náhradní díly. Klidně se zeptejte: info@dilnahammer.cz

 

Kdy čmelín umístit?

Nejlépe během začátku jara, s rozvětem prvních rostlin jako jsou čemeřice či vrba jíva. Tzn. Na konci února. Některé druhy čmeláčích královen ale výlétavají i o hodně později a je možné čmelín obydlet ještě i během května.

 

Kam čmelín umístit?

Různé druhy čmeláků hledají své nové úkryty v různých výškách. Dalo by se říci, že 50cm - 2m jsou ideální výškou (záleží totiž i na vašich možnostech). Ideálně pak do polostínu až stínu, čmeláci lépe snášejí chlad než parné letní dny. Pokud bude čmelín chráněn před deštěm a větrem tak nejen prodloužíte jeho životnost, ale potěšíte i samotné čmeláky. Jako kryté místo můžete využít umístění mezi keři či pod keřem, u kůlny či altánu a v neposlední řadě i v otevřené stodole. Možné je i umístění na balkoně či terase (kuriozitou je, že čmeláci jsou schopni nalézt čmelín i v 8. patře).  V neposlední řadě je velmi důležité, aby byl v okolí hlavně dostatek kvetoucí rostlin, například hluchavek, plicníků či ovocných stromů (tipy na námí osvědčené rostliny najdete ve článku Rostliny pro opylovače). Vhodné je také umístění pítka v blízkosti čmelínu (podmiska s kamenem a čerstvou vodou).

Pro opylování větších ploch sadů můžete umístit i více čmelínů na sebe, případně po celé ploše, zvýšíte tak výskyt čmeláků (přibližně 3-6 čmelínů na hektar, podle typu rostlin). Pokud potřebujete umístit čmelín u pole kvůli jeho opylování, tak doporučujeme umístit čmelín při zemi, aby do něj příliš nefoukalo.

Pokud čmelín zakryjete suchou trávou či listím, tak bude nejen více maskovaný před predátory, ale i chráněný před nepřízní počasí.

 

Ochrana čmelínu před škůdci

Čmeláci dříve úspěšně přežívali společně se svými parazity a predátory. Ovšem s klesající populací čmeláků je nasnadě jim soužití se škůdci usnadnit. Základní pomocí je umístění nožiček čmelínu do víček s olejem, zamezíte tak přístupu veškerému lezoucímu hmyzu jako mravencům či škvorům (láká je nektar v hnízdě). Pokud máte náš Profi čmelín umístěn na zdi, doporučujeme kovovou konzoli natřít běžně dostupným lepem proti lezoucímu hmyzu (čmelákům nevadí). Hodně parazitů vniká do hnízd i ventilací, ovšem naše Profi čmelíny jsou vybaveny velmi jemnými síťkami a i vnitřek ventilace je vytřen lepem, takže zaručuje 100% bezpečnost. Důležitou pomůckou zabezpěčující čmelín proti létajícím škůdcům jako je vosa, zavíječ či moucha je Ochranná klapka. Čmeláci se snadno naučí klapku zvedat, škůdci už nikoliv, vyzkoušeno! Návod na klapku najdete v balení. Další naše užitečné pomůcky a výrobky naleznete v Doplňcích pro čmelíny.

 

Jak během jara obydlet čmelín královnou?

Máte dvě možnosti jak zabydlet čmelín hledající královnou:

  • 1)    Můžete umístít na vhodná místa jeden nebo větší množství čmelínů vystlaných hřejivou výplní z ovčí vlny a ostatní nechat na přírodě. Čím víc čmelínů, tím větší pravděpodobnost zabydlení. Čmeláčí královna je schopna si najít čmelín i sama. Pozn. pokud máte připravený i pyl na krmení, tak jej doporučujeme vložit do hnízda až po zahnízdění, mohl by se jinak stát cílem mravenců nebo jiných škůdců.
  • 2)    Nebo se pokusíte šetrně královnu během jara odchytit a umístit ji zkusmo do vašeho připraveného čmelínu. Není to tak složité jak to vypadá:
    • 1.    Během jara se totiž v přírodě nacházejí jen oplozené královny, hledající místo pro zahnízdění. Když tedy najdete v přírodě královnu, která létá jakoby cikcak kolem země a vypadá že něco hledá a zalézá do různých otvorů, tak ji stačí šetrně odchytit do síťky na motýly či do větší sklenice.
    • 2.    Následně doporučujeme kontrolu, jestli už královna hnízdo nemá. Poznáte to podle pylu na zadních nožičkách - pokud tam pyl má, tak jej už s největší pravděpodobností nosí do nového hnízda. Pokud ne, můžete jí zkusit nabídnout váš připravený čmelín (čistý a s mističkou pylu jako lákadlem k uhnízdění).
    • 3.    Přiložte sklenici či síťku k vletovému otvoru a nechte královnu volně vejít do čmelínu (můžete ji také zkusit umístit přes pozorovací okénko, ale více simuluje správný vstup první varianta). Čím klidnější tento proces bude, tím větší máte pravděpodobnost úspěšného zahnízdění (nesmíte narušit královnin hledací pud). Poté ucpěte vletový otvor špuntem, kouskem látky či papíru, aby měla královna čas na rozmyšlenou.
    • 4.    Takto nechte čmelín 30 minut až přes noc (nezapomeňte umístit dovnitř čmelínu misku s pylem).
    • 5.    Následně můžete odstranit zátku z vletového otvoru a odstoupit od čmelínu. Přibližně do 20-ti minut královna vyleze. Doporučujeme královnu sledovat, podle jejího chování totiž poznáte, jestli čmelín přijala. Pokud ihned uletěla, tak máme smůlu a musíme to zkusit znovu. Pokud ovšem vyleze pomalu, čmelín si prohlíží a ještě před odletem udělá pár kružnic okolo, tak máme jistotu že se vrátí.
    • 6.    Jestli se královna 100% vrátila zjistíte po 2 dnech. Ve večerních hodinách čmelín otevřete a stéblem trávy lehce šťouchněte do vlněné výplně čmelínu. Jestli se ozve bzučení či pohyb, máte vyhráno:-) (královna je většinou při spodní části vlny a občas není vidět).
    • 7.    Pokud se ovšem do 3 dnů nevrátí, tak asi našla ještě vhodnější místo a vy můžete nabídneme čmelín nové královně. Přírodě bohužel neporučíte, buďte prosím trpěliví :-).

 

Pozn. Čmeláci jsou zákonem chráněni. Správně bychom tedy měli o našem záměru šetrného odchytu a pokusu o obydlení čmelínu informovat nejbližší orgán životního prostředí. Ovšem za současné situace, kdy čmeláci v přírodě ubývají (i po desítkách, stačí se podíváte na masky aut během jara), by to bylo kontraproduktivní. Důležité je královnu nestresovat, dělat vše opatrně a pokud jí nebude čmelín vyhovovat, tak jí dát možnost jej svobodně opustit.

 

Koupě čmeláků

Na trhu jsou různí prodejci: průmysloví, komerční i ti ze zahraničí. My čmeláky neprodáváme, protože věříme, že je lepší podat pomocnou ruku zejména těm v našem okolí. Funguje to a je to krásné:-).

Nákup čmeláků má naopak několik úskalí. Za prvé jsou nedostatkovým zbožím a jejich cena většinou přesahuje i cenu samotného čmelínu. Za druhé můžete koupit čmeláky šlechtěné či ze zahraničí a ti se pak liší od čmeláků v našem okolí. Neznáte jejich původ a odolnost (většinou se jedná o čmeláky ze Středomoří s nedostatečnou schopností hybernace během zimy). Co s českou faunou udělá vypouštění těchto čmeláků do volné přírody a jejich páření s místními matkami nikdo neví (ohrožení domácích populací, nevhodné křížení, boje o potravu, narušení genofondu místních čmeláků,…). Musíte také brát v potaz, že čmeláčí hnízdo není levná záležitost a že v předšlechtěné variantě je pouze na pár měsíců. Na další sezónu si musíte koupit hnízdo nové.

 

Potrava a přikrmování

Dostatek zdrojů v okolí čmelínu významně ovlivňuje velikost i zdraví hnízda a počet nových královen. Pokud je zdrojů méně nebo si to situace vyžaduje (zhoršené počasí, zakládání hnízda,…) doporučujeme čmelákům pomoci. Nepodceňujte správnou výživu. Máte dvě možnosti jak čmelákům přilepšit:

  • 1)    Voda: Kromě volně rostoucích rostlin a květin doporučujeme v okolí instalovat pítko. Stačí keramická podmiska od květináče plná čerstvé vody s kamenem uprostřed pro lepší přístup čmeláků k hladině. Vodu udržujte čerstvou a doplňujte ji.
  • 2)    Potrava: Čmeláky můžete v různých stádiích hnízda přikrmovat čistým květovým pylem. V počátcích nového hnízda, kdy tím posilujete královnu při zakládání a kladení vajíček během jara (větší zima, nedostatek jarních rostlin, atd.). Dále pak během roku, když jsou zhoršené podmínky pro chov, jako vyšší nadmořská výška, časté deště, nedostatek rostlin pro opylovače, atd. A nakonec v závěru chovu při posilování mladých královen a jejich přípravě na dlouhý zimní spánek. Každý náš Profi čmelín obsahuje startovací sadu čerstvého pylu, další lze u nás dokoupit v Doplňcích pro čmeláky.

 

Pozor!
Nedoporučujeme do čmelínu vkládat med. Může přenášet nemoci od včel, tvrdnout a více lákat škůdce jako jsou například vosy.

Pokud není čmelín ochráněn proti lezoucímu hmyzu (viz kapitola výše: Ochrana čmelínu před škůdci), tak rozhodně nedávejte do čmelínu žádnou potravu! Mravenci a jim podobní jsou velmi nenechavý.

 

Pozorování čmeláků ve čmelíně

Každý náš Profi čmelín obsahuje vestavěné okénko. Tim je možné pohodlně a pro čmeláky nerušeně pozorovat život uvnitř čmelínu, případně zkontrolovat misku s pylem. Naše pozorovací okénko také zaručuje, že když odděláte střechu, tak se nezmění klima uvnitř čmelínu - což je velmi důležité zejména pro vývoj larviček. Doporučujeme ovšem nahlížet až tak po 3 týdnech od zahnízdění, při výletu prvních dělnic. Dříve se může stát, že královna ze strachu hnízdo opustí. Také je lepší pozorovat hnízdo ve večerních hodinách, kdy čmeláky nebudete tolik rušit. Dále není vhodné jakkoliv rýpat do hnízda, věřte, že život pod okénkem i v okolí je zajímavý více než dostatečně:-). Samotné hnízdo si pak můžete prohlédnou na podzim, během kompletního čištění čmelínu - bývá velmi zajímavé!

 

Konec sezóny a příprava na další

Čmeláčí hnízdo je jednosezónní. Se sběrem posledního nektaru a s padajícím listím odpadají i poslední čmeláci. V barvách podzimu pak odlétají do volné přírody zazimovat nové mladé královny a tím umírá celé hnízdo. Hnízdo se stává opuštěným. Pokud necháte v rohu na vaší zahradě trochu staré trávy, kupku dříví, listí či starý pařez, tak ta trocha divočiny jistě poslouží jako zimní úkryt. A to nejen novým čmeláčím královnám, ale i beruškám a dalším prospěšným obyvatelům vaší zahrady... přimlouváme se za to:-).

A teď zpátky ke čmelínu.

Před samotným čištěním čmelínu si můžete vyjmout staré hnízdo a podívat se, jak se vašim čmelákům dařilo a co je případně trápilo. Hnízdo bývá velmi zajímavé (nádoby s nektarem, staré kokony,…)! Po čmeláčí sezóně je ovšem důležité staré hnízdo včetně vlněné výplně vyhodit či spálit. Mohou v něm být škůdci a roztoči, kteří by se do dalšího roku mohli dále rozmnožit. Poté doporučujeme čmelín řádně vymést štetcem a otřít vlhkým hadýrkem. Pokud byl čmelín napaden škůdci, kteří hnízdo zničili (Zavíječ,…), nebo jsou vnitřní díly opotřebeny, tak doporučujeme jejich výměnu (viz. Kompletní sada na novou sezónu). V případě, že je hnízdo v pořádku, tak stačí pouze vyměnit vnitřní vlněnou výplň za novou (viz. Nová náplň do čmelínu).

Lehké opotřebení a přirozená vůně od starého hnízda nevadí! Čmeláci se rádi vracejí a pach použitého čmelínu je velmi láká. Usnadníte si tak v další sezóně nové zabydlení vašeho čmelínu.

A jak stále říkáme a opakujeme:-), pokud potřebujete s něčím poradit, napište nám: info@dilnahammer.cz