Domů / Rady a tipy / Život a chov čmeláků / Nepřátelé čmeláků

Nepřátelé čmeláků

Čmeláci jako řada dalších živočichů mají široké spektrum škůdců a predátorů. A ačkoliv mají kusadla i žahadlo, tak je moc nepoužívají (v hnízde dokonce špatně rozeznají škůdce). Jednou z mála obran, které používají, jsou 2 vyčleněné dělnice, které hlídají u vchodu do hnízda, případně v jeho okolí.

Zde jsou nejrozšířenější škůdci čmeláků:

 

Zavíječ čmeláčí

Velký škůdce v každém hnízdě. Noční motýl šedočerné barvy dlouhý 2-3cm. V nočních hodinách vniká do hnízda, kam klade okolo 200 miniaturních vajíček. Ty se pak vyvinou v 3cm dlouhé larvy požírající vše od voskových buněk, larev až po mrtvé dospělé čmeláky. Nakonec se larvy zapředou v bílý zámotek v horní části hnízda, kde čekají na jaro, kdy se zakuklí a vyvinou v nové můry.

  • Ochrana čmelínu: výskyt velmi snižuje montáž naší Ochranné klapky či umístění čmelínu blízko silně aromatických květin. Důležitá je i kvalitně zabezpečená ventilace. Při napadení čmelínu doporučujeme zkusit dochovat nové královny a po sezóně věnovat velkou péči vyčištění celého čmelínu a výměně napadených dílů Sadou na další sezónu!

 

Pačmeláci

Pačmelák je velmi podobný čmeláku. Královny pačmeláků vylezají po zimě později a hledají již zabydlené čmeláčí hnízdo, kde přemůžou královnu a převezmou celé hnízdo. Poté zkonzumují vajíčka a do buněk nakladou svá vlastní jako kukačka. Poté se za pomoci čmeláčích dělnic vylíhnou první samičky a samečkové pačmeláků, kteří hnízdo opustí.

 

Brachicoma Devia

Vypadá jak moucha domácí. Spíš úl oslabuje, než že by ho ničila. Moucha totiž vnikne do úlu a naklade vajíčka, které ve fázi larev vysávají kokony čmeláků. Po vylíhnutí moucha hnízdo opouští.

  • Ochrana čmelínu: výskyt velmi snižuje montáž Ochranné klapky, kterou Brachicoma neprojde. Důležitá je i kvalitně zabezpečená ventilace.

 

Pestřenka

Vypadá jako malá vosička. Klade vajíčka do hnízda, ze kterých se pak stávají larvy, které požírají larvy čmeláků a mrtvé čmeláky.

 

Melittobia acasta

Tmavý blanokřídlý hmyz, 1,5mm dlouhý. Samička naklade až 100 vajíček do čmeláčí kukly, vylíhlé larvy kuklu zkonzumují a dál se množí po okolí. Samičky se množí partenogeneticky, tzn. že nepotřebují samce, což velmi urychluje jejich množení.

  • Ochrana čmelínu: výskyt částečně snižuje montáž Ochranné klapky. Důležitá je ale celková kvalita a těsnost čmelínu a velmi jemné kovové sítko na ventilaci, kterou se Melittobia do čmelínu dostane.

 

Z dalších můžeme jmenovat:

  • Škvoři (není to velký predátor, ale umí zničit čmeláčí plod)
  • Mravenci (kradou čmelákům potravu a jsou v hnízdě tak nepříjemní, až čmeláci hnízdo opustí a tím pádem zanikne)
  • Vosy (vosy občas napadají čmeláky a zejména během podzimu je okrádají o medové zásoby)
  • Roztoči (roztoči jsou běžným jevem ve skoro každém hnízdě, čmeláci si je tam přinesou sami z opylovaných květin, živí se pylem i nektarem, hnízdo příliš neomezují a při vhodném větrání nevytvářejí ani klima pro plísně)
  • Plísně (čmeláci produkují v hnízdě nadměrné vlhko a to je samozřejmě základem různých plísní, plísně ale snadno redukuje kvalitní ventilace čmelínu)

 

Univerzální ochrana

Proti lezoucím škůdcům pomáhá nohy od čmelínu umístit například do vršků od PETek s olejem. Případně při montáži na zeď lze konzoly natřít lepem proti hmyzu, čmeláky neláká a mravence odradí. Další technické pomůcky jako Přídavnou ventilaci proti plísním a horku nebo Ochrannou klapku proti létajícímu hmyzu naleznete u nás v Doplňcích pro čmelíny.

Čmeláčích škůdců je celkem přibližně 100 druhů - včetně člověka. Člověk ovšem neškodí čmelákům jejich případným chovem a péčí o ně, ale pesticidy a herbicidy, poli plnými obilí (pylová sahara), rušením remízků, nešetrným zahradničením či volně pobíhajícími psy, kteří rádi hnízda vyhrabávají.

Základní pomocí je jistě výsadba vhodných rostlin pro opylovače a instalace kvalitního čmelínu.

 

Pokud byste měli nějaké další dotazy ohledně škůdců, tak nám klidně napište, rádi vám poradíme: info@dilnahammer.cz