Domů / Rady a tipy / Život a chov čmeláků / Čmeláci ve volné přírodě

Čmeláci ve volné přírodě

Obsah:

 

Jak přilákat čmeláky do našeho okolí?

Základem je mít na zahradě, ale pokud možno i ve svém okolí, dostatek pro opylovače zajímavých rostlin, které kvetou nejlépe celý rok (seznam Rostlin pro opylovače). Dále je jistě potěší možnost hnízdění i přezimování. Na 100% upravené zahradě stěží najdou vhodnou skrýš. Dobrým doplňkem, zejména v parných letních dnech, je jistě plné pítko s kamenem pro lepší přístup hmyzu k vodě. Šetrný zahradník také kosí pozemek méně a na několikrát. Čmelákům a jiným opylovačům tak nedocházejí cenné zdroje potravy a hmyz má více možností vytvořit si zásoby.

Květiny jako potrava

Největší radost opylovačům jistě udělají husté květinové záhony, co kvetou po celý rok. Z lákavých rostlin můžeme vysadit:

  • Jaro: hluchavky, prvosenky, čemeřice, krokusy, narcisy, pampelišky, rybíz, angrešt, ovocné stromy, vrby, javory či zlatý déšt
  • Léto: jetel, hořčice, vojtěška, pohanka, chrpa, jitrocel, šalvěj, hluchavka, máta, meduňka, levandule, třezalka, dobromysl, mateřídouška, zvonky, akáty, lípy, zimolez, plané růže nebo kdoulovec
  • Podzim: slunečnice, třapatka, plané jiřiny, bodláky či rozchodníky Celkově jde říci, že čmeláky nejvíce lákají modré a fialové květy. Výpis doporučených rostlin najdete v našem článku Jak přilákat čmeláky a jiné opylovače.

Přirozené úkryty

Ve volné přírodě hledají čmeláci úkryty v norách od hranostajů, syslů, myší či lasic. Nepohrdnou také starou ptačí budkou, která ale často bývá bohužel zdrojem různých nemocí (zvláště ty nečištěné). Některé druhy pak hledají úkryty v místech vyvýšenějších, například v rozsochách starých stromů či na půdách. Čmelák skalní je schopen najít hnízdo i v kupce kamení.

Ochrana čmeláků

Čmeláci jsou ze zákona chráněni. Týká se to zejména vypalování a kosení travin a křovin během jara (např. kolem cest), kdy jsou v přírodě pouze oplozené královny, které hledají úkryty pro nové hnízdo. V zemědělské výrobě by se také měly používat v rozumné míře pouze povolené pesticidy, které jsou šetrné k opylovačům. Bohužel tyto a další nevhodné zásahy v přirozené krajině jsou běžné a vedou ke stále se snižující populaci čmeláků u nás i v zahraničí. O to důležitější je jim v tuto nelehkou dobu podat vaši pomocnou ruku. Vystavováním čmelínů ve volné přírodě je prakticky jedinou možností, jak výskyt čmeláků v našem okolí zvýšit.