Domů / Rady a tipy / Život a chov čmeláků / Roční životní cyklus čmeláka

Roční životní cyklus čmeláka

Obsah

 

Čmeláčí hnízdo je pouze jednoleté. Cyklus se každý rok opakuje a dá se rozdělit na 6 fází:

1) Zahájení sezóny

Záleží na druhu čmeláka - sezóna začíná od konce února do konce května, když už je půda dostatečně prohřátá a začínají kvést první lákavé rostliny pro opylovače jako vrba jíva, hluchavka či čemeřice. V nížinách vyletují čmeláci dříve než ve vyšších polohách.

2) Probuzení královny a zakládání hnízda

Na jaře se v přírodě objevují pouze velké oplozené královny, dělnice a samci se líhnout až později. Královnu hledající vhodné místo pro založení nového hnízda poznáme podle nízkého letu nad zemí a zalézání do různých děr či skulin, kde hledá dutinu pro založení hnízda. Jakmile královna najde vhodnou dutinu/noru s teplodržným materiálem jako je mech, srst, tráva, vlna či peří (sama není schopna si jej tam nanosit), tak si dutinu upraví pro svoji potřebu (zpevní voskem) a postaví první voskový džbánek. Do něj pak nanosí nektar (zahuštěnému nektaru se říká med). Sladký nektar využívají čmeláci jako potravu.

3) První dělnice

Po zabydlení nového hnízda královna naklade první vajíčka (5-10) do misky z vosku a tu pak uzavře. Pak poletuje po okolí a sbírá pyl. Za 3-5 dnů se vylíhnou z vajíček larvy, které matka zahřívá na 30°C a krmí pylem (vlhkost v hnízdě je přibližně 65%). Čmeláci patří mezi hmyz s proměnou dokonalou, tzn. že vývoj jedince se dělí na 4 fáze:

  1. Vajíčko (bílé, 2-3mm dlouhé, v jedné buňce jich bývá více pohromadě)
  2. Larva (bílá, buclatá, tvarem do písmena C, přibližně 1,5cm dlouhá, ve voskovém obalu)
  3. Kokon (larva v zámotku, světle žlutá, v kokonu se larva svleče a stane se z ní kukla, jenž už lehce vypadá jako čmelák - tomuto stádiu se říká metamorfóza, kukla nepřijímá potravu)
  4. Čmelák (čmelák se nakonec z kokonu po 10-ti dnech sám vykouše, z počátku je šedý s měkký tělem, k úplnému dozrání a vybarvení dochází do 24hodin) Délka vývoje od vajíčka po čmeláka je přibližně 20-30dní, podle druhu čmeláka a podmínek v hnízdě. Jakmile se vylíhnou první dělnice, tak si prohlédnou hnízdo zevnitř i venku a odlétají sbírat potravu (okruh 1,5 - 9km). Matka již hnízdo neopouští a končí jí tak nejnebezpečnější období.

4) Hnízdo se rozrůstá

Královna takto klade vajíčka, ze kterých se líhnou dělnice, přibližně měsíc až dva. Z počátku hnízdo sílí pomaleji, později však jeho početnost akceleruje. Některé dělnice sbírají pyl (a skladují ho v kalíšcích z vosku), některé se starají o plody. Tvar hnízda je dán tvarem úkrytu a zvyky čmeláků (kolovité, placaté, spirálovité podél stěn či neorganizovaně jako Čmelák rolní). Po stádiu produkce dělnic nastávají v hnízdě 2 změny:

  • Královna začíná klást vajíčka neoplozená, ze kterých se líhnou samci (neboli trubci) a končí produkce dělnic
  • Larvy jsou s rostoucím hnízdem lépe krmeny a rodí se tak nové mladé královny. V tomto předposledním stádiu hnízda ale dochází i k šarvátkám mezi dělnicemi, které chtějí také klást neoplozená vajíčka. Samci přibližně po týdnu natrvalo opuštějí hnízdo za účelem páření. V této fázi umírá stará královna - zakladatelka hnízda.

5) Nové královny

Mladé čmeláčí královny se zdržují v hnízdě či poletují po okolí a páří se se samci (páří se jen jednou a trvá to 10-60minut). Jakmile se spáří, tak překvapivě rychle nastálo opouštějí hnízdo. Staré hnízdo, dělnice i samci jsou schopni ještě chvíli přežívat, ale se sběrem posledního nektar a s padajícím listím odpadají i poslední čmeláci. V barvách podzimu pak umírá celé hnízdo.

6) Zimní období

Každá mladá oplozená královna si pak najde pro sebe malou skulinu či dutinu (v zemi, listí, pod pařezem, staré trávě či hromádce kamení) kde přežije v hybernaci zimu (na uklizené zahradě se nemají kde schovat, myslete na to prosím). Královna hybernuje přibližně 5-6 měsíců. Poté se během nového jara cyklus čmeláka opět opakuje.