Vše o hmyzích hotelech
HMYZÍ HOTELY A VŠE CO BYSTE O NICH RÁDI VĚDĚLI
Pokud chceme, aby se zahrada postarala sama o sebe, byla krásná, zdravá a produktivní, je třeba chovat v úctě každého živého tvora, snažit se nastolit tzv. biologickou rovnováhu (půda, mikroorganizmy, rostliny a živočichové jsou ve vzájemně vyváženém poměru). Taková zahrada je pak malým zázrakem - fungujícím ekosystémem.
CO JE HMYZÍ HOTEL?
Hmyzí hotel je skrýš pro prospěšný samotářský hmyz. Zejména jej osídlují včely samotářky (různé čalounice, pískorypky, zednice či drvodělky) a zlatěnky, které jsou důležitými opylovači květin a ovocných dřevin. Při pozorování jsou tyto samotářské včelky zcela neškodné, neboť nemají žihadlo. Ve hmyzích hotelích se mohou ubytovat i různé jiné druhy pomocného hmyzu - berušky, škvoři, zlatoočka, ploštice, slunéčka a jiné, které netvoří klasické společenství (hotely nevyužívají vosy, sršni ani mravenci!). I tito obyvatelé jsou velkými pomocníky zahradníků, živí se totiž velkým množstvím hmyzích škůdců, např. mšicemi. Všechen tento drobný hmyz je opět člověku naprosto neškodný a má velmi zajímavé životní projevy, které je velmi zajímavé pozorovat.
JAK FUNGUJE HMYZÍ HOTEL?
Každé jaro si tento drobný hmyz hledá své místo - bezpečnou dutinku, skulinku - kam naklade další pokolení. Každá včela samotářka naklade do vybrané dutinky v Hotelu (hmyzímu domečku) svá vajíčka (obvykle každé do zvláštní komůrky), zásobí je potravou (pylomedovým těstem) a dutinu uzavře vhodným materiálem (hlínou, úkrojky listů - každý druh používá svůj oblíbený materiál). Z vajíček se vylíhnou larvičky, živí se připravenou potravou, po nějaké době se zakuklí a nakonec se z nich vylíhne nová generace. Samičky se spáří se samečky a celý cyklus se opakuje. Na území naší republiky žijí desítky druhů samotářek a každá má jiný způsob života!
K ČEMU JSOU SAMOTÁŘSKÉ VČELKY?
K opylení naprosté většiny ovocných stromů, keřů a rostlin jsou nezbytné včely nebo čmeláci. Doba, kdy v každé druhé zahrádce stálo pár úlů, je bohužel nenávratně pryč, m.j. také kvůli používání pesticidů. Velkou předností včel samotářek proti včelám medonosným je jejich naprostá mírumilovnost. Jejich chov je zcela bezpečný a přitom velmi snadný, můžete ho svěřit i dětem. Samotářky jsou velmi zdatní opylovači, v mnoha případech dokonce výkonnější, než včela medonosná. Platí to zejména v případě opylování cizosprašných odrůd (jsou více "promiskuitní" - ochotněji přelétají z jednoho stromu na jiný) a to i za nižších teplot či deště, tudíž opylují větší část roku. Jsou výtečnými opylovači u rostlin, které vyžadují křížové opylení mezi dvěma kultivary, včetně mandlí, třešní a většiny jablek; a plodiny které mají oddělené samčí a samičí květy, jako jsou tykve, vodní melouny či kiwi). Na rozdíl od včel medonosných se také nenechají odlákat bohatší nabídkou nektaru a pylu u sousedů (často jsem pozoroval, že když v blízkosti zahrady rozkvete pole řepky olejky, včely medonosné zmizí z kvetoucích jabloní téměř do jedné, zatímco samotářky zůstanou!). Dělnice včely medonosné jsou totiž schopny, na rozdíl od samotářek, mezi sebou velmi dobře komunikovat a předávat si informace o nalezené vydatné snůšce. Tato vlastnost medonosných včel tolik oceňovaná zemědělci, totiž nalétnout a úspěšně opylit i rostliny pěstované na velkých plochách, se v případě, že máme malou zahrádku a ne sto hektarový sad, stává spíše nevýhodou.
KDY HOTEL POVĚSIT?
Hotel můžeme pověsit kdykoliv během roku, ale nejlépe brzy na jaře (únor/březen), ještě před květem jív, a ponecháme jej tam až do podzimu: postupně se v něm objevují různé druhy. Na zimu jej můžeme schovat do stodoly, nebo ponechat venku pod stříškou: mějme však na paměti, že včely většinou právě v těchto hnízdech přezimují - buďte opatrní. Hotel se nemusí čistit.
KAM UMÍSTIT HOTEL?
Hotel umísťujeme nejčastěji na slunnou stranu, na kmen stromu, na kůl do bylinkového záhonu či ideálně zeď domu či altánu (kde bude krytý před deštěm). Zahrady, meze, stráně, možností je spousta, hlavně ovšem na slunné stanoviště v závětří, orientované nejlépe na jihovýchod či jihozápad 1 až 2 metry nad zemí. Míra obsazení hmyzem záleží na atraktivitě prostředí v okolí (někdy je třeba přeinstalovat hotel na vhodnější místo či vysadit pro hmyz více lákavých květin jako dobromysl, levanduli, šalvěj, třapatku, kopřivu či lípu, také pomáhá podmiska s vodou, i hmyz se totiž rád osvěží). Ale výsledek nezřídka předčí očekávání - opravdu to funguje!
Že jsme byli úspěšní, poznáme podle čilého ruchu včel na hnízdišti: včely do komůrek nosí pyl v rouskách na zadních nohách. Když zaplní celou chodbičku vajíčky a potravou pro ně, uzavřou vstupní otvor hlínou (zednice, maltářky) nebo úkrojky listů (čalounice). Je velmi pravděpodobné, že během roku se na hnízdišti vystřídá celá řada různých druhů. Nenechte se odradit prvním neúspěchem, včely dávají přednost lehce vyvětraným skrýším, takže Hotel nezaplní hned první den.
V posledních desetiletích všech opylovačů rapidně ubývá v důsledku likvidace jejich biotopů a používáním pesticidů. Je jen na nás, zda se počty našich důležitých pomocníků zase zvýší.
Díky za Váš čas a zájem o prospěšný hmyz!
DILNA HAMMER
p.s.: Pokud by vás cokoliv více zajímalo, nebo byste s něčím potřebovali pomoci, napište mi.
A jeden krátný příběh k zamyšlení na konec:
"Jde muž po pláži, na kterou moře vyplavilo stovky hvězdic. Pokaždé, když může, jednu vezme a hodí ji zpět do vody. Pozoruje ho jiný muž a nakonec říká: "Proč to děláš? To nemá význam, vždyť je nemůžeš zachránit všechny." On se na něj otočí, hodí jednu do moře a odpoví: "Ale pro tuhle to význam má."
Hmyzí hotely u nás na zahradě
Sledujte nás