Domů / Rady a tipy / Jak vytvořit přírodní zahradu?

Jak vytvořit přírodní zahradu?

Pokud chceme, aby se zahrada postarala sama o sebe, byla krásná, zdravá a produktivní, je třeba chovat v úctě každého živého tvora i rostlinu a snažit se nastolit tzv. biologickou rovnováhu (půda, mikroorganizmy, rostliny a živočichové jsou ve vzájemně vyváženém poměru). Taková zahrada je pak malým zázrakem - fungujícím ekosystémem.

 

1/ VLASTNOSTI PROSTŘEDÍ

Zjistěte si, jaké podmínky máte na zahradě. Jaká je průměrná roční teplota, roční úhrn srážek, hladina spodní vody, vlastnosti půdy, jaká je pozice zahrady vůči světovým stranám. Budete vytvářet přírodní prostředí, a proto potřebujete znát jeho vlastnosti.

2/ VÝBĚR ROSTLIN

Používejte rostliny, které jsou charakteristické pro dané stanoviště, suchomilné na vysychavé písčité půdy, na těžké a jílovité půdy zas rostliny, které tyto podmínky snášejí. Jděte přírodě co nejvíce vstříc, a ta se vám pak odmění velkým efektem s poměrně malou údržbou.

3/ ZDROJ POTRAVY

Používejte rostliny, které jsou zdrojem potravy. Plody pro ptáky, nektar a pyl pro včely, motýly a jiný užitečný hmyz. Pro zjednodušení jsme pro vás vytvořili soupis námi vyzkoušených a hmyzem oblíbených Rostlin pro opylovače.

4/ ŽIVOTNÍ CYKLUS

Myslete na celý životní cyklus rostlin, rostliny jsou dekorativní od rašení až po zánik. Neodstraňujte odumřelé části rostlin, vyschlá květenství nebo trsy trav. Příroda se tak projeví v celé své podobě. Semeníky rostlin slouží také jako potrava pro ptáky a drobné savce v zimě.

5/ LUČNÍ SPOLEČENSTVA

Zmenšete plochy intenzivně udržovaného trávníku, místo něho zakládejte luční společenstva, která jsou domovem užitečnému hmyzu a ptákům. Ti pak ničí škůdce v ostatních částech zahrady.

6/ ŽÁDNÉ CHEMIE

Nepoužívejte pesticidy a jiné chemické přípravky. Raději vytvořte vhodné podmínky pro přirozené predátory a používejte přírodní prostředky a postupy na ochranu rostlin. Založte si kompost a recyklujte co největší množství rostlinných zbytků a organických odpadů z kuchyně. Funguje to!

7/ UBYTOVÁNÍ PRO PTÁKY A HMYZ

Instalujte krmítka, napajedla pro ptáky, ptačí budky, hmyzí hotely, úkryt pro ježka či čmelíny. Vaše zahrada tak bude celý rok plná života.

8/ ZDROJE MATERIÁLU

Přemýšlejte o zdrojích materiálu. Používejte naše domácí druhy dřeva, kámen z nejbližšího kamenolomu, na pozemku ponechte co největší počet stávajících (zdravých) dřevin. Pro rostliny nejezděte do velkých řetězců, ale vyhledejte místního školkaře.

9/ VODNÍ PRVEK

Nemůžete-li si dovolit jezírko, založte alespoň jiný vodní prvek (pítko, větší kýbl na trs vodních trav,…).

10/ CELKOVÝ KONCEPT

Nezapomínejte, že i přírodní zahrada má svůj řád, styl a charakter. Pro dosažení ledabylého, leč vyváženého efektu je potřeba prostor koncepčně uspořádat a všechny prvky vyvážit. Zahrada nesmí působit zanedbaně, leč nedbale a stále i trochu elegantně:-).

 

Další praktické i zajímavé informace o Přírodních zahradách najdete na wikipedii.

Hledáte tipy na vhodné rostliny pro vaši zahradu a její opylovače? Zkuste mrknout na námi odzkoušené a doporučené Rostliny pro opylovače!