Domů / Rady a tipy / Jak vytvořit přírodní zahradu

Jak vytvořit přírodní zahradu

Pokud chceme, aby se zahrada postarala sama o sebe, byla krásná, zdravá a produktivní, je třeba chovat v úctě každého živého tvora i rostlinu a snažit se nastolit tzv. biologickou rovnováhu (půda, mikroorganizmy, rostliny a živočichové jsou ve vzájemně vyváženém poměru). Taková zahrada je pak malým zázrakem - fungujícím ekosystémem.

 

1/ VLASTNOSTI PROSTŘEDÍ

Zjistěte si, jaké podmínky máte na zahradě. Jaká je průměrná roční teplota, roční úhrn srážek, hladina spodní vody, vlastnosti půdy, jaká je pozice zahrady vůči světovým stranám. Budete vytvářet přírodní prostředí, a proto potřebujete znát jeho vlastnosti.

2/ VÝBĚR ROSTLIN

Používejte rostliny, které jsou charakteristické pro dané stanoviště, suchomilné na vysychavé písčité půdy, na těžké a jílovité půdy zas rostliny, které tyto podmínky snášejí. Jděte přírodě co nejvíce vstříc, a ta se vám pak odmění velkým efektem s poměrně malou údržbou.

3/ ZDROJ POTRAVY

Používejte rostliny, které jsou zdrojem potravy. Plody pro ptáky, nektar a pyl pro včely, motýly a jiný užitečný hmyz.

4/ ŽIVOTNÍ CYKLUS

Myslete na celý životní cyklus rostlin, rostliny jsou dekorativní od rašení až po zánik. Neodstraňujte odumřelé části rostlin, vyschlá květenství nebo trsy trav. Příroda se tak projeví v celé své podobě. Semeníky rostlin slouží také jako potrava pro ptáky a drobné savce v zimě.

5/ LUČNÍ SPOLEČENSTVA

Zmenšete plochy intenzivně udržovaného trávníku, místo něho zakládejte luční společenstva, která jsou domovem užitečnému hmyzu a ptákům. Ti pak ničí škůdce v ostatních částech zahrady.

6/ ŽÁDNÉ CHEMIE

Nepoužívejte pesticidy a jiné chemické přípravky. Raději vytvořte vhodné podmínky pro přirozené predátory a používejte přírodní prostředky a postupy na ochranu rostlin. Založte si kompost a recyklujte co největší množství rostlinných zbytků a organických odpadů z kuchyně.

7/ UBYTOVÁNÍ PRO PTÁKY A HMYZ

Instalujte krmítka, napajedla pro ptáky, budky, hmyzí hotel, úkryt pro ježka. Vaše zahrada tak bude plná života.

8/ ZDROJE MATERIÁLU

Přemýšlejte o zdrojích materiálu. Používejte naše domácí druhy dřeva, kámen z nejbližšího kamenolomu, na pozemku ponechte co největší počet stávajících (zdravých) dřevin. Pro rostliny nejezděte do velkých řetězců, ale vyhledejte místního školkaře.

9/ VODNÍ PRVEK

Nemůžete-li si dovolit jezírko, založte alespoň jiný vodní prvek (pítko, větší kýbl na trs vodních trav,…).

10/ CELKOVÝ KONCEPT

Nezapomínejte, že i přírodní zahrada má svůj řád, styl a charakter. Pro dosažení ledabylého, leč vyváženého efektu je potřeba prostor koncepčně uspořádat a všechny prvky vyvážit. Zahrada nesmí působit zanedbaně, leč nedbale a stále i trochu elegantně.

 

Další praktické i zajímavé informace o Přírodních zahradách najdete na wikipedii ZDE

Fungující přírodní zahrada je vážně poklad... mrkněte co máme na zahradě my:-)