Domů / Rady a tipy / O vlně v našich čmelínech

O vlně v našich čmelínech

O PŮVODU NAŠÍ VLNY

Důlěžitým prvkem čmelínu je jeho hřejivá výplň. My požíváme na naše čmelíny čistou vlnu, která pochází z ohroženého plemene ovcí, jménem Valaška. Výhradně ze stáda v majetku spolku Stránské z.s. v Jeseníkách, který se stará o jejich zachování.

Stádo na této farmě je chováno převážně na venkovních pastvinách s možností úkrytu v přístřešku. Stádo je také pod pečlivým a pravidelným dozorem veterináře. Ovce jsou pravidelně odčervovány, v případě nařízení očkovány a s pravidelnou korekturou paznehtů. Stříhání vlny je prováděno 2x ročně, tak aby byla zajištěna její nejlepší kvalita.

Vlna je následně zpracována výhradně ručně a tradičními způsoby. Při praní nejsou používány žádné chemických prostředky. Následné česání (mykání) je prováděno bubnovou česačkou s ručním pohonem.

Všechna vlna pochází ze zdravých a spokojených zvířat, chovaných ve vyhovujících podmínkách.

Díky této péči byly Valašské ovce z tohoto chovu již několikrát oceněny u nás i na mezinárodních výstavách.

Další informace o této krásné farmě naleznete na www.stranske.websnadno.cz

 

Foto z farmy Stránské... vlnu do čmelínů dává třetí zleva;).

 

HISTORIE PLEMENE VALAŠKA

Dle dochovaných záznamů se Valaši přesunuli na moravskou půdu se svými stády ovcí valašek z východněji položených karpatských oblastí koncem 14. stol. V první polovině 16. stol. jsou stáda valašek zaznamenána na celé východní Moravě. Kromě ovcí na panských salaších se v horách páslo v té době kolem pěti tisíc valašských ovcí.

ZPŮSOB CHOVU

Salašnický systém bez přístřešku byl charakteristický tím, že v létě (od 15. 5. do 30. 9.) se ovce převedly na strmé, těžko dostupné a velmi vzdálené pastviny (tzv. hole), které se vyskytovaly v nadmořských výškách do 1500 m. Na noc byly soustředěny do košárů (mobilní ohrada pro ovce).

MOŽNOSTI VYUŽITÍ VLNY

Vlna valašek se zpracovává hlavně pro domácí přikrývky, koberce, kroje, ponožky, rukavice, plstěné podložky atd. Do 1 až 1,5 roku je kožešina jehňat mírně kučeravá a lesklá, proto je velmi vhodná na podšívky do kabátů, na beranice a různé ozdoby.

VALAŠSKÉ OVCE V KRAJINĚ

Valašské ovce mohou být využity při údržbě a obnově horských pastvin, významných z hlediska botanického, krajinotvorného i turistického (vyhlídky). Mohou se uplatnit v rámci folklorních, historických a lidově-uměleckých akcí při prezentaci tradičního salašnictví a salašnických výrobků. V současné době zůstává stále nevyužitý potenciál tohoto plemene pro mléčnou produkci. Valašské ovce mohou být zdrojem specifických genů využitelných pro šlechtění jiných plemen.